Category Archives: tallers

:::: DIJOUS ARTÍSTICS: RASTRES 5: HORTUS CONCLUSUS: DIJOUS 5-3-2020 de 6 a 8’15 :::::

Aquest dijous farem el cinquè taller de Rastres inspirat en l’artista Edda Renouf (American 1943). http://www.eddarenouf.com
Ja hem fet algun altre taller sobra aquesta artista:  https://tallerdepinturacreativa.com/sessio-42-paisatges-minims/
Aquí vam fer 12 obres dels mesos de l’any inspirats en el minimalisme de l’artista.
Aquesta vegada explorarem amb la línia per representar elements vegetals del jardí d’una forma minimalista, buscant l’essència de les formes, per proximitat, moviment, similitud, diferència, llargària, direcció, etc…
Treballarem primer les matrius d’estampació amb elements superposats per fer gofrats és a dir, crear volums. Farem servir papers de colors per crear un llibre de tons dels diferents estadis del jardí.
Després muntarem el llibre on podrem fer accions de dibuix i alguna cosa de collage sobre cada obra.

:::DIJOUS ARTÍSTICS: 20-2-2020 DE 6 A 8 DE LA TARDA: RASTRES 2 – EMPRENTES:::

Aquesta setmana farem un nou taller de la sèrie rastres, en la que combinem pintura i estampació.
La setmana passada vàrem experimentar una mica amb gravats fets sobre tetrapack i sobre goma, entintats i passats pel tòrcul. Va ser molt intens per la quantitat de tècniques emprades.
Aquesta setmana seguirem fent gravats, però així com la sessió passada fèiem dibuixos referents a la natura, ara farem un treball d’abstracció basat en el gest i la textura.
Estamparem sobre papers de diferents qualitats, gruixos o colors per a després muntar un llibre amb collage i puntura acrílica al damunt.
Treballarem el traç i la textura però també les transparències, les superposicións, la composició i en color.
artistes:
http://beamahan.blogspot.com
https://www.franskiles.com
https://www.jane-cornwell.com

:::DIJOUS ARTÍSTICS: 13-2-2020 DE 6 A 8 DE LA TARDA: RASTRES 1 – IMPRESSIONS::::

:::DIJOUS ARTÍSTICS: 13-2-2020 DE 6 A 8 DE LA TARDA: RASTRES 1 – IMPRESSIONS::::
Aquest dijous comencem el tema RASTRES, on treballarem l’abstracció des de diferents punts de vista però sempre guiada per una base gràfica.
Aquesta base gràfica la farem per estampació (monotip, collagraph, linòleum, tretrapack) o dibuixat.
Aquests grafismes seran una petita intervenció per guiar la pintura. Una pista per començar a pintar.
Farem llibres d’artista centrats en temes adequats a cada tècnica.
En el primer taller de rastres, ens centrarem en la fase del grafisme, treballant sobre papers manipulats anteriorment amb taques o algun collage.
Farem els grafismes sobre tretrapack i els estamparem al dibuix amb el tòrcul o amb cullera.
El tema serà l’esquematització extrema d’elements paisatgíistics, arbres, fulles. Farem un llibre camí, on cada intervenció representarà els diferents punts de la ruta.
Les artistes de referència són:
Elmyna Bouchard: https://elmynabouchard.com
Susanne Carmack: http://susannecarmack.com
Nona Orbach: http://www.nonaorbach.com

:::DISSABTES ARTÍSTICS: 25-1-2020 DE 5’30 A 8 DE LA TARDA: IDENTITATS 9: DICCIONARI SENTIMENTAL::::


Us recordo que aquest dissabte dia 25 hi ha taller. Comença a les 17’30 i acaba a les 20h, és mitja hora més llarg que el dijous perquè podem acabar una mica millor la feina.
Farem un treball de fotografia, collage i pintura basat en l’expressió de les emocions escrites i gràfiques. He pensat que farem un diccionari de les emocions, com l’alegria, la por, la sorpresa, la ira, la preocupació, la felicitat o l’amor.
El text i els símbols tindran la mateixa importància que la foto i la complementaran. També els collages dels fons, fent una mena d’escenaris que acompanyaran a cada sentiment.
Treballarem amb el format de llibreta d’artista que hem fet servir en les últimes sessions.
Els artistes que ens serviran de referència:
Lynn Whipple. http://lynnwhipple.com/mixed-media
Massimo Nota. https://www.notamax.it
Maryline Lemaitre. https://www.marylinelemaitre.com

:::DIJOUS ARTÍSTICS: 23-1-2020 DE 6 A 8 DE LA TARDA: IDENTITATS 8: PERSONALITAT MULTICOLO

:::DIJOUS ARTÍSTICS: 23-1-2020 DE 6 A 8 DE LA TARDA: IDENTITATS 8: PERSONALITAT MULTICOLOR:::
Aquesta setmana seguirem desenvolupant el tema d’identitats en format llibreta d’artista.
En aquesta sessió treballarem sobre els sentiments representats per
l’expressivitat del cos i el color.
Amb el collage i la pintura de fotografies farem un llibre especial amb figures amb molta emoció, ballant, saltant, movent-se, i farem visible l’espai que les envoltai el rastre qe deixa el seu cos amb els colors i les línies.
Les artistes que ens serveixen de referència són:
Hollie Chastain. https://www.holliechastain.com
Virginia Echeverria. https://virginiaecheverria.carbonmade.com
Georges Hugnet (1906 – 1974),. https://www.wikiart.org/es/georges-hugnet
Aques últim artista polifacètic integrant del surrealisme, que sovint feia servir el collage com a medi d’expressió. Les seves figures nues, van vestides amb les seves pròpies passions!
Tots aquests artistes treballen el color sobre foto y ho apliquen amb diferents mètodes. Hollie Chastain destaca pel colorit envellit i pels papers de fons reciclats de llibres antics.

TALLERS DEL MES DE GENER DE 2020

:::DIJOUS ARTÍSTICS: 16-1-2020 DE 6 A 8 DE LA TARDA: IDENTITATS 7 – VESTITS RETALLABLES::: Aquesta setmana continuarem amb


Aquesta setmana continuarem amb un altre taller d’identitats, i amb el format de llibreta d’artista que vàrem encetar la setmana passada. Recordeu que aquests tallers d’identitats ja passats els podeu consultar a l’enllaç: https://tallerdepinturacreativa.com/identitats/
Aquesta setmana tenim com a referència aquestes artistes, totes d’origen africà:
Lubaina Himid (Sultanate of Zanzibar, 1954) – https://lubainahimid.uk
Amy Sherald (EEUU, 1973) – http://www.amysherald.com
Jamilla Okubo – https://www.jamillaokubo.co
Billie Zangewa (Malawi in 1973) – https://www.artsy.net/artist/billie-zangewa
Amb l’obra d’aquestes artistes hi ha un factor comú en el tractament dels teixits que porten els personatges. Cadascuna a la seva manera, defineix unes identitats a partir del vestit on podem observar l’oficis, l’entorn, l’edat, l’estatus social, o la personalitat de cada personatge.
Si investigueu en cada artista, veureu els diferents discursos que desenvolupen a través de la figura humana.
Nosaltres partiren de rostres en fotocòpies en blanc de fotografies per treballar amb collage diferents personalitats. L’artista Lubain.a Himid particularment, té un discurs molt interessant sobre els diferents oficis que vàrem desenvolupar els esclaus a Europa:
Treballarem collage i pintura amb diferents papers sobre fotografies en blanc i negre que tindré al taller (o que podeu portar vosaltres).
Transformaren les fotos en uns personatges definits per les seves vestimentes de contingut simbòlic, imaginatiu, amb papers que prepararem previament.